Chirurgia podstawy czaszki to leczenie nowotworów pochodzących z tkanek zewnątrzczaszkowych, zatok przynosowych i krtani oraz guzów pierwotnie wewnątrzczaszkowych pochodzących z opon mózgu, naczyń krwionośnych, nerwów czaszkowych i przysadki. Podstawę czaszki tworzą 3 doły: przedni, środkowy i tylny. W okolicy podstawy czaszki znajdują się liczne nerwy, naczynia, narządy zmysłów, których uszkodzenie z reguły powoduje poważne następstwa czynnościowe, a niekiedy i zagrożenie życia chorego.
Leczenie nowotworów podstawy czaszki stanowi nadal jeden z najtrudniejszych problemów terapeutycznych. Dobra znajomość anatomii jest tu podstawą prawidłowego wykonania zabiegu, jeszcze bardziej niż w innych okolicach ciała. W praktyce podjęcie decyzji o leczeniu opiera się na właściwym wyważeniu wielu czynników mających wpływ na wybór metody leczenia. Następstwa zabiegów oraz leczenia onkologicznego powodują znaczące ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu u około 20-30% operowanych chorych. Konieczna jest rehabilitacja i dodatkowe zabiegi rekonstrukcyjne. Dlatego wszyscy pacjenci powinni być w pełni poinformowani, co do całego planu leczenia, zakresu zabiegu, następstw i możliwych powikłań, rokowania.
W okolicy podstawy czaszki występują nowotwory, których przebieg jest łagodny i nie stanowi zagrożenia dla życia chorego. Jeżeli nie powodują one objawów związanych z uciskiem nerwów czaszkowych, wskazana może być obserwacja i powtarzane regularnie badania obrazowe. U większości chorych mamy jednak do czynienia z nowotworami, w których przebieg naturalny choroby jest raczej niepomyślny i konieczne leczenie, najczęściej wielospecjalistyczne.