Pododdział leczenia chorób naczyniowych centralnego układu nerwowego powstał w Klinice Neurochirurgii w 2002 r. Prof. Robert Juszkat zorganizował od podstaw Pracownię Radiologii Zabiegowej w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. W Pracowni wykonuje się przede wszystkim zabiegi wewnątrznaczyniowe z zakresu neuroradiologii zabiegowej.
Rocznie jest leczonych około 500 pacjentów z rozpoznanymi malformacjami naczyń mózgowych - tętniakami oraz naczyniakami tętniczo - żylnymi. Pacjenci są leczeni z powodu tętniaków lub naczyniaków, w ostrej fazie krwawienia podpajęczynówkowego, jak i z powodu tętniaków niekrwawiących (w prewencji pęknięcia tętniaka).
Leczenie wewnątrznaczyniowe obejmuje klasyczną embolizację tętniaka z użyciem spiral platynowych, a także implantację stentów mózgowych oraz protez typu “flow - diverter”.
Poza tym leczeni są pacjenci w ostrej fazie udaru niedokrwiennego, u których metodą wewnątrznaczyniową usuwa się przeszkodę w obrębie naczyń mózgowych odpowiedzialną za wystąpienie udaru. Zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej u pacjentów z udarem niedokrwiennym pozawalają na terapię przede wszystkim u osób, u których istnieją przeciwwskazania do leczenia farmakologicznego – trombolitycznego.
Kolejną grupą pacjentów, to pacjenci z guzami głowy i szyi, u których są embolizowane naczynia patologiczne zaopatrujące guz. Zabiegi embolizacji naczyń guza wykonuje się przed planowaną resekcją operacyjną zmiany lub jako leczenie paliatywne. Dzięki embolizacji zmniejsza się krwawienie w trakcie operacji, co zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo zabiegu.
Procedury wewnątrznaczyniowe pozwoliły także na rozszerzenie wskazań w operacjach nowotworów pierwotnych oraz zmian przerzutowych do kręgosłupa.
W roku 2016 Pracownia została zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny aparat Philips Allura XperFD20. Aparat posiada narzędzie Dynamic 3D Roadmap, które umożliwia wprowadzenie instrumentarium przez naczynia w wybranym obszarze ciała pod kontrolą obrazu 3D, wyświetlanego na żywo. Innym wbudowanym narzędziem jest XperCT, pozwalające w pracowni interwencyjnej wykonywać obrazowanie zbliżone do tomografii komputerowej. Aparat wyposażony jest w 60 calowy monitor o rozdzielczości 4K, co zapewnia wysoką, jakość otrzymywanych obrazów. Jedną z największych zalet nowoczesnego sprzętu związanym z wykonywaniem zabiegów jest minimalizacja dawki promieniowania.
W Oddziale Klinicznym Neurochirurgii i Neurotraumatologii leczeni są chorzy przyjęci w trybie planowym, jak i pilnym. Dostęp do leczenia mają mieszkańcy z Poznania, Wielkopolski i innych regionów Polski.
Dzięki intensywnej pracy i doświadczeniu wyniki leczenia są porównywalne do osiągnięć wiodących ośrodków neuroradiologii interwencyjnej w Europie i na świecie.