< Cofnij

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o nagłej śmierci śp. prof. dr hab. n. med. Romana Jankowskiego

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o nagłej śmierci

śp. prof. dr hab. n. med. Romana Jankowskiego

Kierownika Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii, Prezesa Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, wspaniałego lekarza, wykładowcy,wychowawcy pokoleń neurochirurgów, wieloletniego opiekuna studenckiego koła naukowego, naszego serdecznego kolegi, oddanego pacjentom i gotowego nieść pomoc każdemu z nas kto jej potrzebował.

Prof. dr hab. med. Roman Jankowski Ordynator Oddziału i Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii UMP pracował w Klinice od 1982 r. pełniąc m.in. funkcję Kierownika Przyklinicznej Poradni Neurochirurgicznej, ordynatora Bloku Operacyjnego.
W swojej pracy klinicznej i naukowej szczególnie interesował się zagadnieniami schorzeń kręgosłupa i metod ich leczenia. Jest autorem licznych publikacji naukowych z tej tematyki.

Tematem jego rozprawy doktorskiej były „Guzy nowotworowe i nienowotworowe kręgosłupa w aspekcie neurochirurgicznym”i habilitacyjnej „Choroby kręgosłupa powodujące niestabilność w odcinkach piersiowym i lędźwiowym. Leczenie operacyjne z wykorzystaniem dojścia tylno-bocznego”.

W 1999 roku został sekretarzem czasopisma „Neuroskop”, pierwszego w Polsce czasopisma o tematyce wyłącznie neurochirurgicznej. Był również członkiem komitetu redakcyjnego czasopism: „Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska”, „Polish Spine Journal”, „Issues of Rehabilitation, Orthopaedics, Neurophysiology and Sport Promotion-IRONS”. Pełnił funkcję recenzenta w czasopismach: „Neurologia i Neurochirurgia Polska” i „Medical Science Monitor”.

Pan Profesor był aktywnym organizatorem działalności szkoleniowej i naukowej na arenie lokalnej i krajowej. Był Przewodniczącym Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członkiem założycielem Sekcji Neuroortopedii Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, jak również Sekretarzem Komisji Medycyny Doświadczalnej Wydziału Lekarskiego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1998 r. był członkiem komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów „Problemy współczesnej diagnostyki i terapii w neurochirurgii”.

Profesor Roman Jankowski był szczególnie ceniony przez studentów i młodych pracowników nauki za zaangażowanie w ich rozwój i codzienne wsparcie. Był wieloletnim opiekunem Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii. Pod jego kierunkiem wielu studentów przygotowało prace nagrodzone na krajowych i międzynarodowych kongresach. Ta aktywność przynosiła Panu Profesorowi wiele satysfakcji, SKN było jego „oczkiem w głowie”. Był również opiekunem specjalizacji czterech lekarzy, jednej habilitacji oraz siedmiu doktoratów.

Za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne był wielokrotnie nagradzany m.in. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Zdrowia oraz Rektora UMP.

Pana Profesora będziemy mieć zawsze w naszych sercach pamiętając go jako dobrego i życzliwego człowieka, empatycznego lekarza, wybitnego specjalistę neurochirurga oraz wspaniałego dydaktyka i naukowca.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Pracownicy Oddziału Klinicznego Neurochirurgii i Neurotraumatologii